Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

POLICYJNI WODNIACY PRZYPOMINAJĄ O ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA

Data publikacji 02.06.2020

Od 18 maja 2020 roku wprowadzone zostały nowe regulacje znoszące dotychczasowe ograniczenia dla uprawiania sportu i rekreacji wodnej. Na zbiornikach wodnych pojawiło się wiele żaglówek i ludzi spragnionych wypoczynku na wodzie. Zapominamy jednak o podstawach bezpieczeństwa, stąd pierwsze przypadki wywrotek jachtów i interwencje policyjnych wodniaków. Apelujemy do wszystkich o zachowanie bezpieczeństwa i rozwagę, aby okres letni pełen przygód i pomyślnych wiatrów dla wszystkich zakończył się szczęśliwie.

Wywrotka  jachtu lub łodzi zdarza się bardzo często. Przeważnie do tzw. grzyba dochodzi, gdy zapominamy o podstawowych zasadach, nawet przy bardzo sprzyjających warunkach pogodowych. Często wywrotka nie świadczy o braku umiejętności, ale przede wszystkim o chwili nieuwagi. 

Najważniejszą zasadą, gdy jacht się wywróci jest sprawdzić czy nikt nie zaginał, policzyć osoby wokół łodzi.  Następnie założyć kamizelki ratunkowe. Pamiętajmy aby kamizelki ratunkowe zawsze znajdowały się w miejscu łatwo dostępnym. Osoby niepotrafiące pływać, powinny mieć kamizelki cały czas na sobie. Jeśli jest to możliwe należy wezwać pomoc. Kolejnym krokiem jest położenie pod top masztu koła ratunkowego lub kamizelki ratunkowej oraz zabezpieczenie wszystkich elementów ruchomych jachtu przed ich zgubieniem.

Mimo, iż samodzielne postawienie jachtu jest bardzo trudne i rzadko kończy się powodzeniem, to i tak należy podjąć próbę. W przypadku, gdy jacht leży na boku, należy spróbować zrzucić żagle, wyznaczyć osobę, która stanie na mieczu. Jeśli zajdzie taka potrzeba należy pomóc mu ciągnąć za liny, które zostały wcześniej przerzucone przez burtę. Gdy już uda się postawić jacht, jedna osoba powinna wejść do środka i zacząć szybko wybierać wodę. W dalszej kolejności klarujemy jacht.

Jeśli nie uda nam się postawić jachtu, należy zaczekać na wcześniej wezwaną pomoc z zewnątrz. Gdy nadpłynie pomoc należy poprosić o podanie któregoś z fałów, zaczepić go o top masztu, stanąć na boku przewróconego jachtu i pomagać w stawianiu jachtu. Należy pamiętać, żeby nie odpływać od wywróconej jednostki pływającej. Bardzo często może zakończyć się to utonięciem żeglarza.

Monika Murawska/MŚ/KWP Poznań 

Powrót na górę strony