Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

POLICJANCI POMAGAJĄ OSOBOM BEZDOMNYM NIE TYLKO W OKRESIE ZIMOWYM

Data publikacji 19.07.2021

Ludzie zostają osobami bezdomnymi z różnych powodów. Są to przeważnie osoby, które straciły pracę, popadły w długi, albo nie potrafiły rozwiązać rodzinnych konfliktów. To ludzie, którzy stracili kontrolę nad własnym życiem. Wielu bezdomnych to osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków. Każdy bezdomny ma swoją własną historię jednak bez względu na wszystko te osoby potrzebują pomocy.

Na terenie powiatu międzychodzkiego przebywa obecnie kilkanaście osób bezdomnych. Policjanci, szczególnie dzielnicowi podczas codziennych służb, nie tylko zimną, kontrolują klatki schodowe, opuszczone budynki,  altanki na ogródkach działkowych- czyli wszystkie te miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Za każdym razem osoby te są zachęcane do skorzystania z pomocy. Jednak bezdomni często kierowani wstydem lub z własnego wyboru rzadko decydują się skorzystać z naszych rad i  pomocy. Warto jednak próbować. Taką próbę pomocy podjęli niedawno dzielnicowi z międzychodzkiej komendy. Kiedy dowiedzieli się, że bezdomny mężczyzna przebywający na co dzień na terenie Międzychodu trafił do PDOZ w Szamotułach celem wytrzeźwienia, ponieważ znajdował się w sytuacji zagrażającej utratą jego zdrowia lub życia. Natychmiast nawiązali kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Międzychodzie i zaczęli działać. Nawiązano kontakt z policjantami z Szamotuł oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Szamotułach. Po wytrzeźwieniu przeprowadzono rozmowę z mężczyzną. Wyraził chęć skorzystania z pomocy i został przewieziony do Poznania, gdzie uzyskał schronienie w Stowarzyszeniu ,, Monar”.

Policjanci apelują o reagowanie w przypadku zauważenia osoby przebywającej w warunkach, które zagrażają jej życiu lub zdrowiu. Nie przechodźmy obojętnie wobec takich osób. Każdy może pomóc.

Międzychodzcy policjanci przypominają również, że za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy wspomóc działania służb i instytucji, które na co dzień pomagają osobom bezdomnym. W katalogu dostępnych zagrożeń Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się takie, które pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy.

Również za pośrednictwem aplikacji Moja Komenda o osobach bezdomnych i niezaradnych życiowo można bezpośrednio powiadomić dzielnicowego .

 

Powrót na górę strony