Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI WOBEC OSÓB BEZDOMNYCH

Data publikacji 26.10.2021

Temperatura powietrza jest coraz niższa, dlatego międzychodzcy policjanci od kilku dni sprawdzają jak w takich warunkach radzą sobie osoby bezdomne. Bezdomność to poważny problem społeczny. Należy pamiętać, że osoby bezdomne to w większości ludzie niezaradni, bez ciepłej odzieży, głodni i zmarznięci. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy służby za każdym razem, kiedy zauważymy, że ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Ludzie zostają osobmi bezdomnymi  z różnych powodów. Większość jednak to osoby, które straciły pracę, popadły w długi, albo nie potrafiły rozwiązać rodzinnych konfliktów. To ludzie, którzy stracili kontrolę nad własnym życiem. Wielu bezdomnych to osoby chore fizycznie lub psychicznie. Często uzależnione od alkoholu czy narkotyków. 
Każdy bezdomny ma swoją własną smutną historię, jednak bez względu na wszystko szczególnie w sezonie jesienno-zimowym potrzebują pomocy.

Należy pamiętać, że wychłodzenie organizmu to stan, w którym temperatura ciała nie przekracza granicy 36 st.C. Im niższa jest temperatura ciała, tym poważniejsze jest zagrożenie życia. Wrażliwość na niskie temperatury uzależniona jest od wielu czynników. Do wychłodzenia może dojść na skutek np. : 

  • niedostosowanego ubioru do warunków atmosferycznych,
  • niedożywienia,
  • nadmiernego spożycia alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne, powodując szybką utratę ciepła przez organizm,
  • przedawkowania leków  uspokajających,
  • przebywania  przez dłuższy czas na mrozie w nieruchomej pozycji.

Międzychodzcy policjanci podejmują czynności zmierzające do udzielenia niezbędnej pomocy bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki, m.in.:

  • współpracują z administracją samorządową oraz gminnymi i miejskimi ośrodkami pomocy społecznej, celem realizacji zadań w zakresie postępowania z osobami bezdomnymi      wymagającymi natychmiastowej opieki,
  • angażowani do działań prewencyjnych we współpracy z Policją są przedstawiciele innych służb i instytucji zajmujących się pomocą i opieką socjalną,
  • organizowane są działania we współpracy ze strażą gminną/miejską celem niesienia pomocy osobom bezdomnym oraz wymagającym opieki  w związku z okresem zimowym,
  • dokonują systematycznej penetracji prawdopodobnych miejsc przebywania bezdomnych (klatki schodowe, opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe) i podejmują interwencje w każdym przypadku, w którym pomoc bezdomnemu jest niezbędna.

Osoby bezdomne, mające trudną sytuację materialną w tym okresie mogą zwrócić się do instytucji takich jak min: Ośrodki Pomocy Społecznej, które działają na terenie każdej gminy.

Ośrodek udziela pomocy finansowej, materialnej, pomaga w uzyskaniu miejsca noclegowego.

  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzychodzie ul. Juliusza Słowackiego 11 ,tel. 95 222 23 50
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Sierakowie ul. Wroniecka 25C, tel. 61 291 10 15
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kwilczu ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 23, tel. 61 29 15 096
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Chrzypsku Wielkim ul. Główna 16 , tel. 61 29 51 193

Na terenie powiatu międzychodzkiego działa Stowarzyszenie Integracyjne Wspólnoty „Barka”, które znajduje się w miejscowości Chudobczyce 27 gm. Kwilcz tel. 61 29 35 004. To tam osoby zagrożone bezdomnością mogą znaleźć schronienie oraz wyżywienie.

Policjanci pełniący służbę mają obowiązek zwracania szczególnej uwagi na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż to właśnie one są najbardziej narażone na zamarznięcie.

Policyjne służby dyżurne posiadają aktualne wykazy działających na podległym terenie instytucji do których mogą być kierowane osoby bezdomne oraz inne osoby wymagające opieki.

Prowadzone działania mają na celu ograniczenie tragicznych wydarzeń spowodowanych często przez niskie temperatury jakie występują w okresie jesienno-zimowym.

Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer alarmowy 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

 

 
Powrót na górę strony