Trzy ,,nakazy/zakazy” wobec osób stosujących przemoc w rodzinie wydane przez międzychodzkich policjantów.
Już prawie rok, bo od 30 listopada 2020 roku obowiązują nowe przepisy w obszarze „Przemoc w rodzinie” - nowy instrument reakcji na zjawisko przemocy w rodzinie. Na ich podstawie policjanci otrzymali nowe uprawnienie w postaci możliwości wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia i zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Międzychodzcy funkcjonariusze w jednym czasie wydali, aż trzy takie ,,nakazy/zakazy" wobec osób stosujących przemoc w rodzinie!
Przemoc w rodzinie to wszystkie jednorazowe lub powtarzające się umyślne działania lub zaniechania naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, zwłaszcza narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą. Ofiarami przemocy w rodzinie mogą być współmałżonkowie, partnerzy w związkach nieformalnych, dzieci, osoby starsze lub osoby niepełnosprawne.
Przemoc w rodzinie może przybrać różne formy:
-
przemoc fizyczna – bicie, popychanie, szarpanie, kopanie, duszenie, policzkowanie, uderzanie pięścią, rzucanie przedmiotami,
-
przemoc psychiczna – groźby, obrażanie, wyzywanie, wyśmiewanie, poniżanie w obecności innych osób, pozbawianie kontaktu z bliskimi, kontrolowanie, stałe krytykowanie,
-
przemoc seksualna – zmuszanie do współżycia, do zachowań seksualnych,
-
przemoc ekonomiczna – odmawianie dokładania się do budżetu domowego, dysponowanie bez porozumienia z partnerem pieniędzmi ze wspólnego budżetu, zaciąganie bez porozumienia pożyczek i kredytów obciążających wspólny budżet, wymuszanie dostępu do konta współmałżonka lub utrudnianie dostępu do konta wspólnego.
,, Nakaz/zakaz” wydawany przez policjantów obowiązuje przez okres 14 dni, z możliwością przedłużenia czasu jego obowiązywania przez sąd.
W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci zobowiązani są do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy nakaz lub zakaz nie są naruszane. W przypadku nie stosowania się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu ustawodawca przewidział sankcje.
PAMIĘTAJ !
Policjant jest zazwyczaj pierwszą osobą wzywaną w sytuacji przemocy w rodzinie.
Do podstawowych zadań Policji, należy ochrona życia, zdrowia i mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra. Oznacza to obowiązek ochrony osób słabszych
i krzywdzonych.
Jeżeli jesteś osobą doznającą przemocy to dla swojego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa pozostałych domowników powiadom Policję.
Szybka reakcja umożliwi zapewnienie Tobie oraz Twoim bliskim ochrony, wszczęcie odpowiednich procedur.
NIE WSTYDŹ SIĘ ! SZUKAJ POMOCY! RATUJ SIĘ !