Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS PRAC POLOWYCH

Data publikacji 22.07.2022

Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki. Dlatego w środę ( 20.07.2022r. ) na terenie powiatu międzychodzkiego odbyły się wspólne działania policjantów, strażaków oraz pracownika Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu. W trakcie działań funkcjonariusze apelowali o rozwagę i radzili jak uniknąć zagrożeń. Jednocześnie przypominali kierowcom, aby zachowali szczególną ostrożność.

W związku z trwającymi pracami polowymi na drogach i polach powiatu międzychodzkiego  pojawiły się kombajny, ciągniki i inne maszyny rolnicze.

Wielogodzinna praca w polu jest nie tylko ciężka, ale także bardzo niebezpieczna. Narażeni na niebezpieczeństwo są zarówno dorośli jak i dzieci, które często pomagają swoim rodzicom.

Jakie to są zagrożenia, jak często dochodzi do wypadków podczas prac polowych, jakie są ich skutki, a przede wszystkim jak ich uniknąć -  to tematy prowadzonych rozmów przez międzychodzkich policjantów, strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie oraz pracownika Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu z mieszkańcami powiatu międzychodzkiego. Policjanci skupili się nie tylko na zagrożeniach związanych z pracami na polu, ale także z tymi, do których często dochodzi podczas przemieszczania się maszyn rolniczych drogami publicznymi.  Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne, takie jak sprawnie działające światła, trójkąt który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy. Poruszanie się sprzętem rolniczym wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Zanim wyjedziemy maszyną rolniczą na drogę, upewnijmy się, że jest ona sprawna i kierowanie nią nie zagraża bezpieczeństwu

Podczas żniw szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo są dzieci. Pracujący w polu rodzice powinni zawsze pamiętać o ich bezpieczeństwie.

Jak uniknąć zagrożeń?

• Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych. 
• Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych. 
• Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. 
• W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze. 
• Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej. 
• Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły. 
• Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci! 
• Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach! 
• Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach! 
• W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili! 
• Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych! 

 

Powrót na górę strony