PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA – SZKOLENIA DLA POLICJANTÓW
W Komendzie Powiatowej Policji w Międzychodzie w miesiącach wrzesień i październik odbywają się szkolenia policjantów z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym. Funkcjonariusze mają okazję utrwalić zasady udzielania pomocy, których znajomość jest niezbędna w codziennej służbie.
Międzychodzcy policjanci uczestniczą w szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonych przez strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie. Podczas szkolenia policjanci poszerzają wiedzę i umiejętności w zakresie udzielania pomocy osobie poszkodowanej. Z wykorzystaniem fantomów i defibrylatora AED ćwiczą sposób udzielania pomocy osobom starszym, dzieciom i niemowlakom.
Policjanci nie tylko stoją na straży porządku i bezpieczeństwa, ale także potrafią udzielić pierwszej pomocy. Każdy polski policjant posiada podstawowe przeszkolenie w zakresie ratowania ludzkiego życia.
Jednak nawet najlepsza wiedza bez odpowiednich umiejętności nie uratuje życia, stąd właśnie cyklicznie przeprowadzane są szkolenia, aby w sytuacji realnego zagrożenia pomoc udzielana była prawidłowo i co najważniejsze - skutecznie.
Ratownicy podkreślali, że dla ludzkiego życia najważniejsze są pierwsze minuty, gdy dojdzie do zatrzymania krążenia.
Często zdarza się, że Straż Pożarna i Policja to służby, które jako pierwsze docierają na miejsce zdarzenia i udzielają pierwszej pomocy, reanimując osoby poszkodowane do czasu przyjazdu służb medycznych. W niektórych sytuacjach to właśnie od wiedzy i umiejętności zdobytych między innymi na zajęciach z pierwszej pomocy zależy życie osób poszkodowanych.