Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

16 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ

Data publikacji 09.12.2022

Od 25 listopada do 10 grudnia prowadzona jest międzynarodowa kampania „16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na płeć”. Jej celem jest eliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć. W akcję włączyli się również policjanci z międzychodzkiej komendy, którzy zaplanowali na ten czas działania mające na celu wsparcie skrzywdzonych kobiet.

Kampania „16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na płeć” zainicjowana została po raz pierwszy w 1991 roku przez Centrum na rzecz Globalnego Przywództwa Kobiet. Wzmożone działania na rzecz kampanii prowadzone są od 25 listopada, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień przeciwko Przemocy Wobec Kobiet, aż do 10 grudnia, gdy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Wybór tych dat nie jest przypadkowy, mają one bowiem uświadamiać, iż prawa kobiet są jednocześnie prawami człowieka. Stosowanie przemocy wobec kobiet stanowi zatem jednocześnie naruszenie praw człowieka.

 

Szczególnym przejawem przemocy wobec kobiet jest sytuacja, gdy stają się one ofiarami przemocy od osób najbliższych. W takich sytuacjach możliwe jest skorzystanie ze specjalistycznej pomocy w ramach procedury „Niebieskie Karty”. Procedurę tę wszczynają przedstawiciele Policji, jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia.

 

Pamiętaj, że sprawca każdego rodzaju przemocy powinien być pociągnięty do odpowiedzialności – jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie dla zapewnienia sobie i bliskim bezpieczeństwa możesz podjąć następujące kroki, które pozwolą, by sprawca został pociągnięty do tej odpowiedzialności:

 

  • w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia powiadom Policję lub prokuratora. Szybka reakcja umożliwi zapewnienie Tobie oraz Twoim bliskim ochrony, wszczęcie odpowiednich procedur,
  • w razie doznania obrażeń ciała zgłoś się do lekarza w celu udzielenia Ci pomocy medycznej – możesz zażądać wystawienia zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie,
  • możesz skorzystać z porady prawnej, wsparcia psychologicznego w związku z przemocą w Twojej rodzinie, dzwoniąc pod numer Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” - 801 – 120 – 002  lub Policyjnego Telefonu Zaufania – 800 – 120 – 226.

 

W celu uzyskania kompleksowej pomocy możesz zgłosić się do odpowiedniej instytucji. Kompetencje instytucji i organizacji pomocowych są następujące:

 

  • Ośrodki pomocy społecznej – pomoc w sprawach socjalnych, bytowych i prawnych
  • Powiatowe centra pomocy rodzinie – pomoc w sprawach prawnych, socjalnych, terapeutycznych, poradnictwo na temat instytucji lokalnie działających w tym zakresie w danej miejscowości.
  • Ośrodki interwencji kryzysowej – zapewniają schronienie osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, udzielają wsparcia w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowych.
  • Specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie – bezpłatne schronienie dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie, udzielanie pomocy specjalistycznej: psychologicznej, prawnej, socjalnej, terapeutycznej i medycznej, opracowują plan pomocy.
  • Prokuratura, Policja – osoba pokrzywdzona może w tych instytucjach złożyć zawiadomienie o przestępstwie znęcania się.
  • Sąd rodzinny i opiekuńczy – osoba pokrzywdzona może złożyć pozew w sprawach rodzinnych lub wniosek dotyczący spraw opiekuńczych małoletnich.
  • Ochrona zdrowia – wystawianie zaświadczeń lekarskich o doznanych obrażeniach, udzielenie pomocy lekarskiej, poradnictwo dot. specjalistycznych poradni medycznych.
  • Komisje rozwiązywania problemów alkoholowych – jeżeli przemocy w rodzinie towarzyszy picie alkoholu, można złożyć z wnioskiem o skierowanie sprawcy przemocy na leczenie odwykowe lub uzyskać inną pomoc związaną z nadużywaniem przez niego alkoholu.

 

 

 

 

 

Celem kampanii jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć poprzez:

 

- budowanie świadomości, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka,

- wzmocnienie lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet,

- budowanie powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet,

- wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie.

 

 

Powrót na górę strony