NIE DAJMY SZANS WŁAMYWACZOM!
Kradzież z włamaniem jest przestępstwem kryminalnym, które pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Zdaniem psychologów ofiary włamań doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż utrata kosztowności. Dlatego międzychodzcy policjanci przypominają kilka zasad bezpieczeństwa i zachęcają do właściwego zabezpieczania dobytku, mieszkania czy domu.
Nasze domy, mieszkania, w których zgromadzony jest często dorobek wielu lat pracy, stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Okazją do kradzieży mogą być otwarte drzwi lub okna podczas chwilowej nieobecności lokatorów, a nawet gdy wszyscy domownicy są w środku, ale zajęci swoimi obowiązkami lub śpiący nie słyszą co się dzieje w drugim pokoju lub przy drzwiach.
Jedną z metod pozbawienia właściciela wartościowych przedmiotów są tzw. kradzieże i włamania „na śpiocha” – sprawca działa, gdy domownicy w nocy są w domu i śpią. Sprawcy dostają się do domów najczęściej po wyważeniu lub nawierceniu okien lub drzwi balkonowych. Włamywacze z reguły działają między godz. 2 a 5 w nocy - w porze najmocniejszego snu mieszkańców.
Wielu złodziei działa również w trakcie dnia ! Włamywacz zanim zdecyduje się dokonać włamania, zdobywa informacje o wyposażeniu mieszkania, zabezpieczeniach, w jakie wyposażone jest mieszkanie, czy dom. Ponadto przestępcy często obserwują zachowanie lokatorów i ustalają ich codzienne zwyczaje. Sprawdzają jaka jest liczba lokatorów, czy są oni w domu, o której godzinie wracają np. z pracy, o której chodzą spać oraz w których pomieszczeniach śpią. Włamywacze często sprawdzają naszą czujność poprzez wykonywanie głuchych telefonów, dzwonków domofonem.
Złodzieje wykorzystują również czas, gdy właściciel domu wyjdzie do przydomowego ogródka i zajmuje się porządkowaniem swojej posesji. Niestety nie wszyscy mają świadomość, że pozostawienie otwartych drzwi wejściowych do domu, nawet na krótko, może spowodować straty. Sprawcy wchodzą do środka i niezauważeni kradną to, co znajduje się najbliżej drzwi. Niebezpieczeństwo stwarzają również otwierane okna.
Przypominamy kilka zasad bezpieczeństwa i zachęcamy do właściwego zabezpieczania dobytku, mieszkania/ domu.
Korzystaj z zabezpieczeń technicznych:
- wyposaż drzwi i okna w odpowiednie zamki patentowe,
- w drzwiach zamontuj zabezpieczenia przeciwwyważeniowe,
- zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch lub inny element ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer,
- dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi,
- mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe - warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (w sprzedaży są klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek,
- doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, warto wpajać tą zasadę również innym,
- nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu,
- złodziej typując dom do włamania wybierze ten usytuowany w ustronnym miejscu, z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania, gdzie ryzyko zauważenia go będzie znikome oraz nieoświetlony, dlatego warto zainwestować w system alarmowy, monitoring, rolety antywłamaniowe, zamki z atestem i inne zabezpieczenia przeciwwyważeniowe, ale przede wszystkim w oświetlenie terenu - włamywacz unika miejsc oświetlonych.
Nie ryzykuj:
- unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności. Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą cię słyszeć obce osoby. Najrozsądniej jest zdeponować w banku posiadaną gotówkę, kosztowności i inne przedmioty wartościowe,
- jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla ciebie rzeczy osobom godnym zaufania,
- nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100% zabezpieczenie naszego mienia przed złodziejami. Równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy czy podwójne drzwi nie zapomnij o jego ubezpieczeniu, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty,
- dobrą praktyką jest poproszenie kogoś z rodziny, zaufanego znajomego, a najlepiej sąsiada, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował się domem, od czasu do czasu otworzył na chwilę okno, zaświecił światło, zebrał ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki stwarzając pozory, że w mieszkaniu ktoś przebywa,
- gdy planujemy wyjazd, na pewno nie informujmy o tym całego świata, zamieszczając wpisy czy zdjęcia na portalach społecznościowych. Pamiętajmy, że to może tylko ułatwić zadanie przestępcy, chcącemu pozbawić nas dorobku naszego życia.
Pamiętaj! Nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100% zabezpieczenie posiadanego przez ciebie mienia. Najlepszym alarmem jest twoja czujność i przezorność oraz pomoc sąsiada. Niezwłocznie zatelefonuj na numer alarmowy 997 lub 112, gdy:
- zauważysz cokolwiek, co wzbudzi twój niepokój w miejscu zamieszkania,
- usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
- zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
- zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby w okolicy posesji sąsiada, na ulicy czy na parkingu,
- przypadkowo staniesz się świadkiem włamania lub kradzieży, albo zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo,
- widząc zagrożenie – nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast powiadom Policję.
Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o:
- zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach;
- wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji.
To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.
Pamiętaj!
Najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Jeżeli zobaczysz nieznajomego próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu - dzwoń na numer alarmowy 997 lub 112 i poinformuj najbliższą jednostkę Policji. Dzisiaj pomożesz Ty - jutro pomogą Tobie!
Co należy zrobić, gdy staniemy się ofiarą włamania?
Policjanci bardzo wnikliwie prowadzą każdą zgłoszoną sprawę. Dużym utrudnieniem jest jednak brak świadków i czas, który upływa od zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje szanse na wykrycie sprawcy. Dlatego, gdy staniemy się ofiarą kradzieży lub włamania niezwłocznie wezwijmy na miejsce Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie dotykać, nie sprzątać, ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło - w ten sposób możemy zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza.
Apelujemy do mieszkańców o przezorność i prawidłowe zabezpieczanie swojego mienia. Prosimy również o reagowanie, gdy tylko zauważymy cokolwiek, co wzbudzi nasz niepokój w miejscu zamieszkania oraz zwracanie uwagi na to, co dzieje się wokół nas.