Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kradzieże metali

Data publikacji 26.03.2013

miedzychod[1]Bramy, słupki ogrodzeniowe, elementy linii telekomunikacyjnych lub energetycznych, nawet przewody wyrywane ze ścian w nowobudowanych domach, to ślady działalności złodziei metali. Kontrole skupów złomu, legitymowanie i sprawdzanie osób sprzedających metale, to instrumenty policyjnych działań zmierzających do ograniczenia tej kategorii przestępczości. Do pełni sukcesu brakuje jeszcze zacieśnienia współpracy ze społeczeństwem, narażonym często na działalność „złomiarzy”. Policjanci proszą o zgłaszanie, nawet telefoniczne, każdej sytuacji pojawienia się podejrzanych osobników. Funkcjonariusze obiecują dokładnie sprawdzić każdy sygnał.

 

 

Kradzieże złomu i metali kolorowych są bardzo uciążliwą kategorią przestępczości, a przede wszystkim narażają mieszkańców na straty finansowe. Grupki, głownie mężczyzn ciągnących dwu czy trzykołowe wózki, przemierzają ulice naszych miast w poszukiwaniu łatwych łupów. O tyle jest to legalne, o ile  ci ludzie wchodzą legalnie w posiadanie metalowych elementów, za zgodą ich prawowitych właścicieli. W wielu przypadkach, taka działalność nie zawsze jest zgodna z prawem. Wielu „zbieraczy” wyszukuje łatwych łupów na prywatnych posesjach, wykorzystuje nieuwagę lub nieobecność właścicieli i wynosi metalowe rury, elementy budowlane. Oprócz zwykłych kradzieży, policjanci notowali też liczne włamania do nowobudowanych domów. Złodzieje potrafili zerwać ze świeżych tynków przewody elektryczne, które później po opaleniu, mogli sprzedać na skupie.

Złodzieje nie oszczędzają nawet linii telekomunikacyjnych, które nie jednej osobie mogą przecież uratować życie lub zdrowie. Ta właśnie za ich pomocą połączymy się ze służbami ratunkowymi. W roku 2011 na terenie naszego powiatu odnotowaliśmy 20 kradzieży linii telekomunikacyjnych a w roku następnym tj 2012 tych kradzieży było już 21. W tym roku odnotowaliśmy do tej pory dwa takie przestępstwa. Większość dokonanych kradzieży linii następuje w terenie leśnym, odosobnionym.

Policjanci z Międzychodu i Sierakowa postanowili kontrolować nie tylko wszystkie osoby, które trudnią się zbieraniem złomu, ale też właścicieli wszystkich skupów w powiecie, których dobra koniunktura zależy często od ilości i jakości pozyskiwanych metali kolorowych. Pod policyjną lupą znalazły się już wszystkie miejsca, gdzie taka działalność jest prowadzona. Funkcjonariusze rozważają prowadzenie kontroli wspólnie z innymi służbami, w celu sprawdzenia legalności i zgodnego z przepisami prowadzenia działalności.

Równolegle do swoich działań, policjanci chcieliby zacieśnić współpracę z całą międzychodzko-sierakowską społecznością, aby zapobiec rozwojowi tej patologii. Funkcjonariusze proszą mieszkańców o każdy sygnał, telefon, a nawet osobiste zgłoszenie, w przypadku zauważenia podejrzanych sytuacji.  Jeżeli podejrzenie wzbudzi pojawienie się osoby, która bezprawnie wchodzi na prywatną posesję, teren budowy, firmy - demontuje, czy też zabiera przedmioty wykonane z metalu, to należy niezwłocznie skontaktować się z oficerem dyżurnym międzychodzkiej Komendy pod numerami telefonów: 957488211, 112 i 997. Skierowani na miejsce policjanci, dokładnie sprawdzą, czy nie doszło do naruszenia i łamania prawa.

Wykorzystano materiały z KPP Mińsk Mazowiecki

 

Powrót na górę strony