Porady prewencyjne przed Akcją Znicz
Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków na drodze, o bezpiecznych odstępach pomiędzy pojazdami, o włączeniu świateł. Niedopuszczalnym jest wsiadanie za kierownice po alkoholu. Sprawdźmy stan techniczny pojazdu - światła, opony, układ hamulcowy i kierowniczy.
Prócz pojazdów na drodze pojawią się również piesi - korzystajmy z chodników, a w przypadku ich braku z pobocza. Za nim z niego skorzystamy upewnijmy się, że możemy bezpiecznie z tego pobocza skorzystać, nie wchodźmy pod nadjeżdżające pojazdy sądząc, że zdążymy przejść za nim nadjedzie. Przez jezdnię przechodźmy w miejscach do tego przeznaczonych.
Policjanci przypominają, że od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.
Na groby najbliższych nie wybierzemy się sami będą tam również i kieszonkowcy, którzy tylko będą korzystać z okazji by nas okraść. Z reguły nie działają oni sami, tylko w kilkuosobowych grupach. Skorzystają z tłoku lub go zaaranżują by odwrócić naszą uwagę. Wybierając się na cmentarze nie zabierajmy ze sobą większych kwot pieniędzy, czy wartościowych przedmiotów (biżuterii) lub ważnych dokumentów.
Pamiętajmy gdy już wybierzemy się w podróż i na cmentarze by nie zostawiać wartościowych przedmiotów w samochodach na widoku, by zamknąć mieszkanie, opróżnić skrzynkę z listami, zabrać ulotki spod drzwi, zapalmy światło by sprawić wrażenie obecności domowników i nie pozostawiajmy wiadomości na sekretarce, "że wyjechaliśmy i wrócimy za kilka dni".
Pomimo tego gdy padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy niezwłocznie Policję, starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów by przekazać je policjantom.
Zwróćmy uwagę na zmiany w organizacji ruchu, pojawią się nowe oznaczenia dojazdowe w rejony cmentarzy.
{obraz}