Prawdziwi kontra fałszywi
Kolejne sukcesy odnoszą prawdziwi policjanci zatrzymując fałszywych „mundurowych”. Tym razem prawdziwi policjanci zatrzymali w stolicy osobę mającą związek z oszustwem metodą „na policjanta” . Po raz kolejny przestrzegamy przed oszustami, którzy w ten sposób wyłudzają pieniądze od starszych osób.
Policjanci z Warszawy odebrali zawiadomienie o oszustwie metodą na tzw. „policjanta”. Sprawcy podający się najpierw za krewnego mieszkańca dzielnicy, a potem za oficera CBŚ, wyłudzili od pokrzywdzonego pieniądze. Mężczyzna przekonany, że pomaga w policyjnej akcji przekazał oszustom 20 tys. złotych.
Dzięki informacjom przekazanym przez pokrzywdzonego, policjanci ustalili tożsamość i zatrzymali mężczyznę mającego związek z przestępczym procederem. Dlatego, przy tego rodzaju przestępstwach ważne jest szybkie poinformowanie policji o zdarzeniu oraz przekazanie wszelkich mogłoby się wydawać nie istotnych informacji policjantom.
Międzychodzcy policjanci przypominają, że sposób działania oszustów w tym przypadku jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami. Zwracają się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy. Powody wymagające nagłej „pomocy” finansowej są przeróżne. Najczęściej dotyczą wypadku drogowego lub innej nagłej sytuacji, gdzie pieniądze mają pomóc w uniknięciu aresztowania. Zazwyczaj, po chwili dzwoni kolejny przestępca podający się za „policjanta” lub „oficera CBŚ”. Tu pada informacja, że wcześniej dzwonił oszust i prosi starszą osobę o pomoc w schwytaniu sprawców. W tym celu należy spełnić żądania oszustów i przekazać im pieniądze osobiście lub poprzez wpłatę na konto. Osoba podszywająca się pod policjanta lub oficera CBŚ obiecuje zatrzymać oszustów na gorącym uczynku. Niestety po wpłaceniu umówionej kwoty, wszelki kontakt z przestępcami urywa się. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.
Komenda Powiatowa Policji prowadzi akcję informacyjną, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych i ostrzeżenie ich przed grożącym ze strony oszustów niebezpieczeństwem. Policjanci do każdej instytucji w powiecie przesłali informację o tego typu przestępstwach. Tam na tablicach informacyjnych można dowiedzieć się jakie metody wykorzystują oszuści. Podobne działania profilaktyczne prowadzą również międzychodzcy i sierakowscy dzielnicowi.
Przypominamy: Policja nigdy nie prosi o pieniądze! Każdy kto odebrał tego typu telefon proszony jest o pilny kontakt pod numerem 997.
Wykorzystano materiały: KGP