Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wydarzenia 25-27.09.2015r.

Data publikacji 28.09.2015

W weekend międzychodzcy policjanci przeprowadzili na terenie powiatu kilkadziesiąt interwencji. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch pijanych kierowców oraz sprawcę uszkodzenia mienia w Sierakowie.

Od piątku do niedzieli w powiecie miały miejsce dwie kolizje drogowe. Pierwsza zaistniała na krajowej 24. Tam, w piątek kilka minut po 6-ej rano, na skrzyżowaniu K24 z drogą prowadzącą od Dzięcielina doszło do zderzenia Mercedesa Sprintera oraz osobowej Toyoty. Sprawca, kierowca toyoty, jadąc od Dzięcielina wymusił pierwszeństwo przejazdu busowi. Sprawa zakończyła się mandatem w wysokości 250 złotych.

Druga zdarzyła się w m. Gorzyń również na K24. Tym razem w sobotę przed 13-ą, kierujący Fiatem Punto mieszkaniec powiatu nowotomyskiego uderzył w tył poprzedzającego opla. Kolizja zakończyła się 300 złotowym mandatem.

Funkcjonariusze w Międzychodzie na ulicy Iczka zatrzymali pijanego kierowcę samochodu marki Suzuki. Badanie wykazało obecność 1,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Na dodatek kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania.

Drugi pijany kierowca został zatrzymany w Sierakowie przez tamtejszych policjantów. Mężczyzna został zatrzymany z soboty na niedzielę gdy siedział za sterami Mercedesa Vito. Badanie wykazało blisko 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przypomnijmy, że od 18 maja obowiązują nowe przepisy, w których zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Ponadto w kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. Istotne jest, iż o ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd.

Do policyjnego aresztu trafił mieszkaniec powiatu międzychodzkiego, który zdewastował wczoraj, klimatyzator w jednym z sierakowskich lokali gastronomicznych. Mężczyzna, 39 latek dziś usłyszał zarzut zniszczenia mienia, za co grozi kara do pięciu lat więzienia.

Powrót na górę strony