Mapy zagrożeń

Międzychód: konsultacje społeczne

ksKonsultacje społeczne są jednym z elementów tworzących mapy zagrożeń. Poświęcone zostały tworzeniu wykazu miejsc zagrożonych przestępczością kryminalną oraz wykroczeniami uciążliwymi społecznie, który będzie uwzględniany w planowaniu codziennej służby funkcjonariuszy Policji. W ubiegłym tygodniu konsultacje społeczne w powiecie międzychodzkim odbyły się we współpracy z samorządami, przedstawicielami społeczeństwa oraz podmiotami podejmującymi działania na rzecz wzrostu poczucia bezpieczeństwa w poszczególnych gminach.

Cykl konsultacji społecznych w powiecie międzychodzkim został zakończony w ubiegły piątek. Podczas spotkań Komendant Powiatowy Policji jak i jego Zastępca przedstawił cel i istotę konsultacji społecznych oraz tworzonych map bezpieczeństwa. Przedstawili uczestnikom spotkania prezentację multimedialną i zreferowali dane dot. stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu.

W konsultacjach społecznych, które mają doprecyzować powstające mapy pod względem poczucia bezpieczeństwa, udział brali przedstawiciele władz samorządowych, radni, sołtysi oraz przedstawiciele lokalnej społeczności w każdej poszczególnej gminie. Tworzone w rezultacie m.in. konsultacji społecznych mapy zagrożeń mają odzwierciedlać zagrożenia już dostrzeżone i zarejestrowane przez służby jak również wskazywać zagrożenia dostrzeżone przez obywateli, zawierać prognozy zagrożeń również w związku z organizacją różnorodnych imprez, oraz być jednym z narzędzi wymiany informacji pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo obywateli. Mapy zagrożeń mają przedstawić jak na danym terenie postrzegane jest bezpieczeństwo oraz ewentualne zagrożenia.

Konsultacje społeczne poświęcone są zapowiedzianej przez MSWiA budowie „Mapy bezpieczeństwa i porządku publicznego”, której głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w całym kraju i skuteczniejsza walka z przestępczością. Konsultacje odbywają się we wszystkich województwach, powiatach oraz gminach. Stworzone następnie mapy zagrożeń mają pozwolić na racjonalne rozmieszczenie struktur terenowych Policji oraz kierowanie sił i środków w określone miejsca, gdzie konieczne będzie zwiększenie bezpieczeństwa. Mapy będą narzędziem diagnozy kwartalnej bezpieczeństwa na danym terenie.

Powrót na górę strony