Przemoc w rodzinie
Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie skierowane przeciwko członkom rodziny, które narusza ich prawa i dobra osobiste, powodując cierpienie i szkody. Do przemocy domowej może dojść w każdej rodzinie, niezależnie od jej statusu społecznego i materialnego czy też poziomu wykształcenia członków rodziny.
OGóLNOPOLSKIE POGOTOWIE DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE „NIEBIESKA LINIA” · udziela porad i wsparcia osobom doznającym przemocy, · pomaga znaleźć rozwiązania prawne do zastosowania w konkretnej sprawie, · informuje o miejscach pomocy w Twojej najbliższej okolicy, · udziela informacji świadkom przemocy, · podejmuje interwencję poprzez bezpośredni kontakt z instytucjami działającymi w Twojej gminie lub powiecie, · potrafi pomóc w sytuacji, gdy sprawcami są osoby skazane już w przeszłości za przestępstwa związane z
używaniem przemocy w rodzinie. Możliwe jest szybkie podjęcie interwencji przez Policję i kuratorów sądowych. To
efekt ostatnich zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. OSOBY STOSUJ¡CE PRZEMOC NIE S¡ BEZKARNE! Teraz, jeśli osoba skazana za stosowanie przemocy, która ma warunkowo zawieszona karę pozbawienia wolności lub jest na warunkowym zwolnieniu, będzie ponownie stosować przemoc, sąd podejmie decyzję o wykonaniu kary pozbawienia wolności lub odwoła warunkowe zwolnienie. Pamiętaj, że przemoc nie skończy się sama. Specjaliści z pogotowia „Niebieska Linia” mogą ci pomóc. Zadzwoń!
Co możesz zrobić, kiedy doświadczasz przemocy?
Porozmawiaj z kimś komu ufasz. Przełam milczenie. Zwróć się o pomoc do przyjaciół, rodziny, sąsiadów. Nie wstydź się. Za przemoc odpowiedzialny jest ten, kto Cię krzywdzi, a nie Ty. Zadzwoń do „Niebieskiej Linii”. Psychologowie życzliwie z Tobą porozmawiają i pomogą ustalić najlepsze i odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.
Nie usprawiedliwiaj przemocy. Nikt nie ma prawa Cię bić ani krzywdzić w jakikolwiek sposób! Za przemoc zawsze odpowiedzialna jest osoba, która ją stosuje, a nie Ty.
Wzywaj Policję (tel.997 lub 112) w każdej sytuacji zagrożenia. Za każdym razem domagaj się wypełnienia Niebieskiej Karty. Policja ma obowiązek zareagować na Twoje wezwanie i zapewnić Ci bezpieczeństwo.
Szukaj pomocy u specjalistów. Ustal, gdzie w Twojej okolicy znajduje się punkt konsultacyjny, ośrodek pomocy społecznej, specjalistyczny ośrodek dla ofiar przemocy, poradnia odwykowa czy ośrodek interwencji kryzysowej. Kiedy uzyskasz wsparcie, pomoc i informacje-poczujesz się pewniej.
Zdobywaj wiedzę prawną. Pamiętaj, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym z urzędu. Często złożonych sytuacji rodzinnych nie da się rozwiązać bez uruchomienia procedur prawnych, takich jak: alimenty, eksmisja czy ograniczenie władzy rodzicielskiej. Poznaj swoje prawa.
Uwierz, że masz w sobie siłę, żeby zmienić swoje życie.
Pamiętaj przed wszystkim o bezpieczeństwie swoim i swoich dzieci!
Może się zdarzyć, że z powodu przemocy trzeba będzie ratować się ucieczką. Pamiętaj wtedy, żeby zabrać ze sobą ważne dokumenty i rzeczy, które mogą być Ci pomocne w późniejszym czasie. Weź ze sobą:
· dowód osobisty, prawa jazdy, paszport
· legitymację ubezpieczeniową
· telefon komórkowy,
· akt zawarcia małżeństwa oraz akty urodzeń dzieci,
· lekarstwa i recepty,
· dokumenty sądowe np.: orzeczenie o rozwodzie,
· karty płatnicze i pieniądze,
· klucze od mieszkania,
· kluczyki od samochodu,
· ubrania i inne rzeczy niezbędne dla Ciebie i dzieci.
Warto przygotować wszystkie rzeczy w jednym miejscu, gdyby trzeba było w pośpiechu opuszczać mieszkanie. Porozmawiaj o tym wcześniej z dziećmi; uprzedź je, że w sytuacji zagrożenia być może będzie uciekać z domu. Poszukaj bezpiecznego schronienia. Może być ono u przyjaciółki, rodziców, sąsiadki itp. Zorientuj się gdzie w okolicy znajduje się hostel, specjalistyczny ośrodek dla ofiar przemocy w rodzinie lub inna placówka, która może Cię przyjąć w sytuacji kryzysowej.
{obraz}
Źródło: Ogólnopolskie Pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”.